Şirketinizde değer yaratacağına inandığınız, kabul ettirmek için ölesiye çabaladığınız bir proje için yöneticinizden onay alamadığınız oldu mu hiç? Alamadığınızda ne hissetiniz? Bezginlik, kızgınlık, kırgınlık, ..?

30 Yılı aşan kurumsal yaşantımda benzer durumları birçok kez yaşadım. Kiminde kendimi sorumlu tuttum, derdimi anlatamadığımı düşündüm,  kurban rolünü oynadım. Kiminde ise doğrudan yöneticileri sorguladım, hatta suçladım, yaptığımız işi anlamıyorlar diyerek. Kimi zaman da yönetimi anladığımı düşündüm, kurtarıcı rolünü üstlendim. Yatırım yapmamanın bedelini üstlenmeye, zorlukların üstesinden gelmeye çalıştım, ekibimi zorlayarak.

Şirketinizde yeni bir bordro uygulamasını veya bir müşteri İlişkileri yönetimi (CRM) yazılımını devreye alacaksınız, ya da sistem odasındaki sunucularınızın yenilenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz. Projenizi yönetime nasıl kabul ettirirsiniz, nasıl satarsınız?

Örneğin sunucu yenileme projesini ele alalım. Kendinizi bir üretim şirketinde bir Satış, İnsan Kaynakları veya Finans yöneticisi olarak düşünün, “Sunucuların Yenilenmesi” projesi ilginizi ne kadar çekebilir? Bu projeye ne kadar destek verirsiniz? Cevabınızı duyar gibiyim; “Bu benim derdim değil!” Bir Bilgi Teknolojileri birimi yöneticisi olarak bu projeyi bu birimlerin bir derdi haline getiremiyorsanız işinizin oldukça zor olacağını söyleyebilirim.

Bir projeyi gündeme getirirken yaratacağı değeri hizmet verdiğiniz birimlerle mutabık kalarak tanımlayamıyorsanız şu sorular üzerine düşünmekte fayda var: “Yönettiğim bölüm ile iş birimleri için nasıl bir değer yaratıyorum? İş birimleri bu hizmetlerimizi bedel ödeyerek almaya razı olurlar mıydı? Fonksiyon yöneticileri yarattığımız değerin ne kadar farkında? Ben bu farkındalığı nasıl yönetiyorum?” Bu soruların cevaplarını vermekte zorlanıyorsanız, ya da bu sorular gündeminizde değil ise ortada bu projeden daha önemli bir sorununuz olabilir.

Her proje bir hizmet, sonuç veya ürün ortaya koyar ve bir değer yaratması hedeflenir. Bir CRM projesi yapıyorsanız, devreye alınacak CRM paketi “ürün”dür. Bu ürün ile oluşturulacak değer ise yönetimin asıl beklentisidir. Bu beklentiyi karşılamak demek projede başarıyı yakalamak demektir. Buna karşılık yaratılacak değeri tanımlamak her zaman kolay olmayabilir. Peki, bu konuda Proje Yöneticisinin sorumluluğu nedir? Bu süreçten nihai olarak kim sorumludur? Müşteri mi, Sponsor mu yoksa Proje yöneticisi mi? Ne dersiniz?